کرکره برقی

کرکره برقی

کرکره برقی یا درب کرکره ای اتوماتیک از زیر مجموعه های درب های اتوماتیک می باشد که به لحاظ ساختاری آن بسیار محبوب و پرطرفدار می باشد که حتی در بیشتر مراکز تجاری و فروشگاهها و همچنین مراکز صنعتی از آن بسیار استفاده میشود. ساختار ساده و عمکرد بسیار مناسب آن با کمترین اشغال فضا باعث رغبت بیشتر استفاده کنندگان از کرکره برقی در تبریز شده است.آنچه که اغلب مشتریان را دچار تردید در نصب کرکره برقی می کند بحث امنیت آن می باشد که امروزه با تولید انواع تیغه های فولادی و همچنین کرکره پلی کربنات ضد گلوله این نگرانی تا حد زیادی مرتفع شده است.

انواع تیغه و پروفیل کرکره برقی

بسته به نوع کاربرد کرکره برقی به محل استفاده از آن از تیغه های متفاوتی استفاده میشود که در ذیل به بررسی آنها میپردازیم :

1- کرکره آلومینیوم فوم دار : از این نوع کرکره به لحاظ سبکی متریال و ظرافت خاص معمولا در مکان های حساس به صدا و همچنین ابعاد کوچکتر و متوسط استفاده میشود مانند پارکینگ منازل و فروشگاهها

2- کرکره گالوانیزه فوم دار : نسبت به آلومینیوم سنگین تر بوده و دارای سختی نسبتا بیشتری به آلومینیوم می باشد و از آن در مصارف مسکونی و تجاری بهره می گیرند

3- کرکره اکسترود : به لحاظ استحکام بیشتر از کرکره آلومینیوم فوم دار و گالوانیزه مقاوم تر می باشد و به خاطر همین ویژگی از آندر مراکز صنعتی و همچنین برای ابعاد بزرگ استفاده می کنند.

4-کرکره پلی کربنات شفاف : بخاطر سبک خاص و شفافیت و زیبایی این نوع از کرکره بیشتر در مراکز تجاری و فروشگاهها برای دیده شدن ویترین از آن بهره می گیرند.

موتور کرکره برقی پارکینگ

موتور کرکره برقی در اصل قلب و بخش اصلی یک سیستم درب اتوماتیک کرکره ای می باشد و معمولا ملاک انتخاب آن براساس اندازه کرکره ، نوع کاربرد ( منزل ، فروشگاه ، مرکز تجاری ، صنعتی و… ) و همچنین تعداد تردد می باشد.با توجه به اینکه تردد و باز و بسته شدن کرکره برقی پارکینگ نسبت به کرکره فروشگاهی کمتر می باشد لذا بهتر است از موتور ساید استفاده شود که تعداد تردد و قدرت آن بمراتب بیشتر از موتور توبلار است همچنین از مزایای دیگر موتور ساید این است که در صورت خرابی از بیرون در دسترس است و نیاز نیست که کل کرکره برقی پایین آورده شود، از طرف دیگر مزیت موتور توبلار نسبت به ساید این است که با قرار گرفتن در درون محور قابل رویت نمی باشد و از زیبایی کار کاسته نمی شود و نیز به لحاظ قیمتی از موتور ساید قیمت پایین تری دارد ، حدود 15% ارازنتر از موتور کرکره برقی ساید است. معمولا موتورهای کرکره برقی پارکینگ در دو نوع معمولی و دارای برق اضطراری بک آپ UPS ارائه می شوند که البته هر دو تیپ دارای خلاص کن دستی نیز می باشند. کلیه موتورهای موجود در بازار نیازی به روغن کاری و نظافت ندارند.

تجهیزات ایمنی کرکره برقی پارکینگ

بدلیل اینکه همیشه این احتمال وجود دارد که ماشین در زیر کرکره برقی دچار آسیب شود به هر علت ممکن مانند فشردن دکمه ریموت توسط سایر همسایگان ممکن است زمانی که خودروی شما در زیر کرکره برقی است ، بطور اتفاقی یکی دیگر از همسایه ها کلید ریموت را بفشارد و کرکره برقی به سمت پایین حرکت و با سقف خودروی شما برخورد نماید، توصیه می شود حتما فتوسل بعنوان سنسور ایمنی برای کرکره برقی پارکینگ نصب شود که در عکس بالا سمت چپ عکس یک نمونه فتوسل مادون قرمز قابل مشاهده می باشد. برای ساختمان های در حال ساخت بهتر است ابتدا کرکره برقی نصب شود و سپس ریل آن داخل نما کار شود تا اینکه امکان دستکاری ریل نباشد. همچنین جهت ضد سرقت نمودن کرکره برقی پارکینگ توصیه می شود بجای ریل آلومینیومی از ریل آهنی ضخیم استفاده شود.

 

 

برای نصب یک کرکره برقی اقلام مورد نیاز است  که عبارتند از :

۱- تیغه یا پروفیل

۲- شفت (لوله-محور)

۳- ریل, مویی و کپس

۴- موتور مخصوص کرکره برقی ( ساید یا توبلار و یا سانترال )

۵- UPS یا باطری پشتیبان

۶- صفحه پلیت یا کپه

۷- یاتاقان

۸- اندی کپ

۹- رسیور یا برد کرکره مخصوص برقی

۱۰- کاور در صورت نیاز